Komunikacija

AZTN na svojoj mrežnoj stranici objavljuje odluke, mišljenja, godišnja izvješća o radu, programe rada, sektorska istraživanja tržišta, stručne članke, publikacije, kao i priopćenja za javnost i medije o pokrenutim postupcima i donesenim odlukama i praksi AZTN-a.

Natrag na listu

Održan Globalni forum i sastanci OECD-ovog Odbora za tržišno natjecanje

U Parizu su od 2. do 6. prosinca 2024. održani Globalni forum te sastanci OECD-ovog Odbora za tržišno natjecanje, u kojem Republika Hrvatska ima status sudionika od 2016. godine. Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja predstavljali su predsjednica Vijeća dr.sc. Mirta Kapural, dipl.iur. te voditelj Odjela za međunarodnu i europsku suradnju, Sandi Valentinc, mag.oec. U nastavku dajemo kratki prikaz najvažnijih tema obrađenih na Globalnom forumu i Odboru za tržišno natjecanje.

Tržišno natjecanje i nejednakost

Rastuća nejednakost i njeni štetni učinci naglašavaju potrebu da se bolje razumiju čimbenici koji je uzrokuju te da se traže prilike za rješavanje tih čimbenika i poticanje ravnopravnijih društava. U ovom kontekstu, istraživao se odnos između tržišnog natjecanja i nejednakosti te u kojoj mjeri pravo i politika tržišnog natjecanja mogu pridonijeti smanjenju nejednakosti. Raspravu je moderirao prof. Frederic Jenny, predsjedavajući Odbora za tržišno natjecanje (OECD), a panelisti su bili prof. Eleanor M. Fox (Sveučilište u New Yorku), Doris Tshepe (Komisija za tržišno natjecanje u Južnoj Africi), prof. Juliane Mendelsohn (Sveučilište u Ilmenau), prof. Ariel Ezrachi (Sveučilište u Oxfordu), prof. Pablo Marquez (Sveučilište u Javeriani) i Luz Maria de la Mora (UNCTAD).

Prekogranične koncentracije

U globaliziranom i digitaliziranom svjetskom gospodarstvu, došlo je do povećanja broja koncentracija koje imaju utjecaj na više od jedne zemlje. Za tijela za zaštitu tržišnog natjecanja koja su odgovorna za nadzor i ocjene koncentracija, ovo je stvorilo nove izazove i uvelo više složenosti u analize i postupke ocjene koncentracija. Raspravljalo se o ovim izazovima te se pokušalo objasniti razloge zbog kojih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja mogu donijeti različite odluke i ulogu međunarodne suradnje u svakoj od faza ocjene prekogranične koncentracije. Raspravu je moderirao Willard Mwemba (COMESA), a panelisti su bili Krystal Uy (Ministarstvo gospodarstva, Filipini), Michel Alexander (Evelyn Partners) i Dan Donath (Charles River Associates).

Tržišno natjecanje u lancu opskrbe hranom

Lanac opskrbe hranom predstavlja skup transakcija od opskrbe poljoprivrednika, proizvodnje  pa sve do opskrbe krajnjih potrošača. U globalnom kontekstu posebno je velika važnost lanca opskrbe hranom zbog balansiranja između vladinih intervencija i tržišnog djelovanja. Lanac opskrbe hranom se poremetio posljednjih godina i postavlja se pitanje dolazi li do inflacije, između ostalog, u određenoj mjeri i zbog poremećaja tržišnih mehanizama u ovom lancu. Razmatrani su različiti elementi lanca opskrbe hranom i  način na koji se državna politika odnosi na tržišno natjecanje. Zaključeno je da veća konkurencija na tržištu može ograničiti inflacijske tendencije, a korist za potrošače nije samo ušteda, već i pozitivan utjecaj na njihovo dugoročno zdravlje. Raspravu je moderirao prof. Frederic Jenny, predsjedavajući Odbora za tržišno natjecanje (OECD), a panelisti su bili prof. Elizabeth Farina (Sveučilište Sao Paulo), prof. Simon Roberts (Sveučilište u Johannesburgu) i Willard Mwemba (COMESA).

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja je pridonijela raspravi svojim pisanim doprinosom na temu „Tržišno natjecanje u lancu opskrbe hranom“.

Tržišno natjecanje i regulacija u industriji njege

‘Industrija njege’ je ona koja obuhvaća skrb i obrazovanje u ranom djetinjstvu (‘briga o djeci’) i dugotrajnu skrb za starije osobe i osobe kojima je potrebna dugotrajna njega zbog bolesti ili invaliditeta (‘dugotrajna skrb’) . Obje usluge skrbi ključne su za ekonomsku i društvenu dobrobit, posebno u svjetlu aktualnih demografskih promjena i međusektorskih implikacija na druge aspekte društva i gospodarstva.

Razgovaralo se o ekonomskim obilježjima ovih tržišta, kao i nedostataka na tržištu te utjecaja državnih intervencija te regulatornim i političkim izazovima unutar industrije, kako bi se došlo do zaključka o ulozi koju tijela za tržišno natjecanje mogu imati. Ključna pitanja koja su dotaknuta u raspravi su: Koje su ekonomske karakteristike potražnje i ponude u industriji skrbi i koji su primarni nedostaci tržišta? Kakav je utjecaj regulacije na tržišne rezultate? Kako tijela za tržišno natjecanje mogu svojim aktivnostima doprinijeti poboljšanju kvalitete i pružanja usluga skrbi?

U stručnoj raspravi sudjelovali su: prof.Alan Fels (Sveučilište Melbourne), prof. Martin Hackmann (Sveučilište Los Angeles) i prof. Katrine V Løken (Norveška škola ekonomije).

Strukturne pretpostavke u pravu tržišnog natjecanja

Raspravljalo se o strukturnim pretpostavkama, njihovoj ulozi u ocjeni koncentracija i drugim primjenama u provedbi politike i prava tržišnog natjecanja. Strukturalne pretpostavke su alat u pravu tržišnog natjecanja putem kojeg nacionalna tijela ili sudovi koriste informacije o tržišnim uvjetima ili tržišnoj strukturi kako bi usvojili pretpostavke kao dio svoje pravne analize. Koriste se za donošenje odluka u posebnim slučajevima i razlikuju se od upotrebe tržišne strukture za procjenu intenziteta tržišnog natjecanja na tržištima u širem smislu, što zahtijeva posebna razmatranja. Okruglim stolom predsjedavao je Antonio Capobianco (OECD), a raspravi su doprinijeli predstavnici zemalja koje su imale svoje doprinose (Argentina, Brazil, EU, Njemačka, Mađarska, Indonezija, Italija, Japan, Korea, Meksiko, Španjolska, Peru, SAD, Egipt, Taipei, Ukrajina i BIAC).

Standard i teret dokazivanja u pravu tržišnog natjecanja

Potaknuto je pitanje jesu li u predmetima tržišnog natjecanja standard dokazivanja i povezani standardi dokazivanja postavljeni na previsoku razinu, čime je tijelima za tržišno natjecanje otežano dokazivanje slučajeva i blokiranje koncentracija. Ova rasprava imala je za cilj raspraviti o ključnoj važnosti pravila u vezi sa standardima i teretom dokazivanja, kao i o odnosu između njih.

Dok se pravila o standardu i teretu dokazivanja mogu razlikovati od jedne zemlje do druge, problemi s kojima se tijela za tržišno natjecanje suočavaju slična su. U tom kontekstu raspravljalo se o tome kako tijela za zaštitu tržišnog natjecanja primjenjuju ove standarde.

Odbor za tržišno natjecanje OECD-a raspravljao je o: 1) Izazovima s kojima su se suočila tijela za tržišno natjecanje kako bi ispunila standard dokazivanja u svojim jurisdikcijama; 2) Jesu li standard dokazivanja i povezani standardi dokazivanja povećani za tijela za tržišno natjecanje kako bi dokazala ponašanje protiv tržišnog natjecanja ili kako bi spriječila koncentracije; 3) Treba li modificirati standard dokazivanja ili prilagoditi teret dokazivanja kako bi se prevladali izazovi s kojima se suočavaju tijela za tržišno natjecanje; i 4) Kako postići pravu ravnotežu između izvršenja, pravne sigurnosti i učinkovite sudske zaštite.

Raspravu su moderirali: prof. Andriani Kalintiri (King’s College London), prof. María de la Luz Domper (Katoličko sveučilište Čile), Nils Wahl (Sud Europske unije) i prof. Pablo Ibañez-Colomo (London School of Economics).

Odnos između tržišnog natjecanja i demokracije

Posljednjih godina došlo je do povećanja interesa za ulogu prava i politike tržišnog natjecanja u podržavanju demokracije. Ova činjenica naglašava važnost tržišnog natjecanja u postizanju odgovarajuće ravnoteže ekonomske i političke moći, tvrdeći da jedno slijedi drugo kroz različite mehanizme, poput lobiranja i „političkog zarobljavanja“. Dio ove rasprave odvijao se uz pretpostavku da politika tržišnog natjecanja nije dovoljno uzela u obzir ovu ulogu i da je treba u tom kontekstu prilagoditi.

Panelisti u okruglom stolu bili su: prof. Viktoria Robertson (Sveučilište u Beču), Elias Deutscher (Sveučilište East Anglia) i  prof. Zephyr Teachout (Fordham University).