Komunikacija
AZTN na svojoj mrežnoj stranici objavljuje odluke, mišljenja, godišnja izvješća o radu, programe rada, sektorska istraživanja tržišta, stručne članke, publikacije, kao i priopćenja za javnost i medije o pokrenutim postupcima i donesenim odlukama i praksi AZTN-a.
Održana međunarodna konferencija AZTN-a: “25 GODINA IZAZOVA I USPJEHA”
Međunarodna konferencija AZTN-a, pod nazivom: „25 godina izazova i uspjeha“, održana je 28. rujna u suradnji s OECD-ovim regionalnim centrom RCC OECD-GVH u Zagrebu, u hotelu Dubrovnik.
Uzvanicima se na početku konferencije obratila dr.sc. Mirta Kapural, predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja, izaslanik predsjednika Vlade RH Zdenko Lucić, državni tajnik Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Bojan Fras, viceguverner Hrvatske narodne banke te Antonio Capobianco, zamjenik voditelja Sektora Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Uvodno izlaganje održali su Olivier Guersent, glavni direktor Glavne uprave za tržišno natjecanje Europske komisije (DG COMP), Richard Whish, prof.emeritus (Sveučilište u Londonu, Kings College) i prof.dr.sc. Vesna Tomljenović, sutkinja (Opći sud Europske unije).
Konferencija se odvijala u tri panela pod nazivima: „Ex-ante regulacija i provedba pravila o tržišnom natjecanju na digitalnim tržištima“; „25 godina AZTN-a i 20 godina Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003“ i „Vertikalna pravila – novosti i izazovi“.
Istaknuti govornici iz država članica EU-a, OECD-a, nacionalnih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja, poslovne i akademske zajednice, odvjetnici i suci raspravljali su o ovim važnim temama te iskoristili ovu prigodu za razmjenu iskustava i primjera iz dugogodišnje prakse.
Konferencija je započela panelom u kojem su sudjelovali i stručnjaci OECD-a i jednom od trenutno vrlo aktualnih tema, a to je digitalna ekonomija. Ovo novo područje izazov je za nadležna tijela diljem EU-a, ali i šire. Novi Akt o digitalnim tržištima, odnosno Uredba EU-a, trebao bi uskoro stupiti na snagu, a istim se utvrđuju jasna pravila za velike internetske platforme koje se zovu tzv. nadzornici pristupa. Cilj je da niti jedna velika digitalna platforma koja djeluje kao takav nadzornik pristupa ne zloupotrebljava svoj položaj na štetu poduzetnika koji žele pristup. Budući da one imaju znatan utjecaj na unutarnjem tržištu i izrazito jako tržišnu moć, mogu spriječiti pristup i potrošačima i klijentu. Ovom odredbom se nastoje riješiti negativne posljedice koje proizlaze iz određenog ponašanja tih velikih internetskih platformi.
Drugi panel se bavio temom „25 godina AZTN-a i 20 godina Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2003“. Europska komisija je u lipnju 2022. godine pokrenula javno savjetovanje kojim traži povratne informacije o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br.1/2003. U vrijeme njezina donošenja, Uredbom 1/2003 temeljito je reformiran način na koji su se protumonopolska pravila EU-a provodila. Konkretno: uveden je sustav izravne primjene protumonopolskih pravila; države članice ovlaštene su za primjenu svih aspekata tih pravila; ojačana je suradnja između Komisije i nacionalnih tijela nadležnih za tržišno natjecanje te su poboljšani provedbeni alati kako bi Komisija mogla bolje otkrivati i rješavati povrede protumonopolskih pravila EU-a.
Prošlo je gotovo 20 godina od njezina donošenja, a iako su provedbene mjere prilagođene tržištima koja se razvijaju, novim tehnologijama i promjenjivim načinima poslovanja, postupovni okvir uglavnom je ostao isti. Izvršna potpredsjednica nadležna za politiku tržišnog natjecanja Margrethe Vestager izjavila je: „…zbog izazova digitalizacije gospodarstva u nekim su područjima moguća ili potrebna poboljšanja. Sada treba ažurirati postojeća pravila s obzirom na stečeno iskustvo. Stoga pozivamo zainteresirane da iskažu svoja mišljenja o tome ispunjava li okvir EU-a za provedbu pravila o tržišnom natjecanju i dalje svoju svrhu“.
Što se tiče treće teme konferencije, raspravljalo se o novim vertikalnim pravilima (koja se odnose na vertikalne sporazume u pravu tržišnog natjecanja), a koja su donesena nakon temeljite evaluacije i revizije pravila iz 2010. godine. Revidirana pravila poduzećima pružaju jednostavnija, preciznija i ažurnija pravila i smjernice. Nova pravila pomoći će im da ocijene usklađenost svojih sporazuma o nabavi i distribuciji s pravilima EU-a o tržišnom natjecanju u poslovnom okruženju koje je izmijenjeno rastom elektroničkog trgovanja i internetske prodaje. Revidirana Uredba o skupnom izuzeću vertikalnih sporazuma i revidirane Vertikalne smjernice stupile su na snagu 1. lipnja 2022. godine.